Alergia – Ako liečiť jej prejavy a ktoré alergie sú najčastejšie

Alergia je imunitná reakcia organizmu na látky z okolia, ktoré sú pre väčšinu ľudí neškodné. Alergény môžu byť peľ, roztoče, potraviny, lieky či iné látky. Alergická reakcia sa prejavuje cez zápalové procesy v tele, čo môže viesť k rôznym príznakom a zdravotným problémom. Ktoré sú najčastejšie alergie a spôsoby, ako liečiť ich prejavy?

Najčastejšie alergie

Peľová alergia

Peľová alergia, známa aj ako senná nádcha, je jednou z najčastejších alergií. Prejavuje sa sčervenaním a opuchnutím očí, svrbením, kýchaním a upchatým nosom. Peľová alergia sa zvyčajne vyskytuje v období od jari do jesene, keď rastliny produkujú peľ.

prejavy liečba alergie

Potravinová alergia

Niektorí ľudia majú alergickú reakciu na určité potraviny, ako sú orechy, mliečne výrobky, vajcia, lepok či morské plody. Príznaky môžu byť od miernych, ako sú svrbenie, žihľavka či bolesti brucha, až po vážne, ako anafylaktický šok, ktorý môže byť život ohrozujúci.

Alergia na roztoče

Roztoče sú malé častice, ktoré sa nachádzajú v prachu a domácom prostredí. Alergia na roztoče sa prejavuje podobne ako peľová alergia, ale môže byť celoročná. Najčastejším príznakom je alergická rinitída, čo je zápal nosovej sliznice.

Alergia na zvieratá

Alergia na zvieratá je spôsobená kontak- tom so zvieracím lôžkom, slinami alebo mazom zo žliaz. Najčastejšie sa jedná o alergiu na mačky, psy, morčatá alebo králiky. Príznaky môžu zahŕňať upchatý nos, svrbenie očí, kýchavku a dýchavičnosť.

Alergia na lieky

Alergická reakcia na lieky je menej častá, ale môže byť veľmi vážna. Najčastejšie alergény sú antibiotiká, ako je penicilín, ale aj iné lieky môžu spôsobiť alergickú reakciu. Príznaky zahŕňajú vyrážky, opuchy, dýchavičnosť a v závažných prípadoch anafylaktický šok.

Ako liečiť alergie

Lieky a farmakoterapia

Najčastejšou liečbou alergií sú lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky a zlepšujú kvalitu života. Medzi základné lieky patria:

  • Antihistaminiká: Znižujú uvoľňovanie histamínu, ktorý spôsobuje alergické príznaky.
  • Kortikosteroidy: Pomáhajú zmierniť zápal a opuchy spôsobené alergiou.
  • Dekongestanty: Pomáhajú uvoľniť upchatý nos a zmierniť sčervenanie očí.
  • Masti a krémy: Zmiernujú svrbenie a začervenanie pokožky spôsobené alergickou reakciou.

Vždy sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom pred použitím týchto liekov.

Imunoterapia

Imunoterapia je liečba zameraná na zmenu imunitnej odpovede organizmu na alergény. Môže to byť vo forme alergénovej vakcíny alebo podávania postupne zvyšujúcich dávok alergénu. Táto liečba môže trvať niekoľko rokov a nie je vhodná pre každého. Je dôležité konzultovať túto možnosť s alergológom alebo imunológom.

Alternatívne metódy

Niektorí ľudia sa rozhodnú pre alternatívne metódy liečby alergií, ako sú bylinné lieky, akupunktúra, homeopatia alebo relaxačné techniky. Účinnosť týchto metód môže byť individuálna a nie je vždy podložená vedeckými dôkazmi. Pred vyskúšaním alternatívnej liečby je dôležité poradiť sa so svojím lekárom.