Celiakia – Ako žiť s intoleranciou na lepok a ako si pripravovať bezlepkové jedlá

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje intoleranciu na lepok, proteín nachádzajúci sa v pšenici, raži, jačmeni a iných obilninách. Ľudia s celiakiou musia dodržiavať prísnu bezlepkovú diétu, aby predišli komplikáciám a zabezpečili zdravý životný štýl. Ako žiť s intoleranciou na lepok a ako si pripravovať chutné bezlepkové jedlá?

Ako žiť s intoleranciou na lepok

 1. Vzdelajte sa o celiakii a bezlepkovej diéte: Získajte čo najviac informácií o celiakii a bezlepkovej diéte, aby ste vedeli, ako sa vyhnúť potravinám, ktoré obsahujú lepok.
 2. Čítajte etikety na potravinách: Vždy si pozorne prečítajte etikety na potravinách, aby ste sa uistili, že neobsahujú lepok alebo iné alergény.
 3. Plánujte svoje jedlá: Plánovanie jedál vám pomôže zabezpečiť, že máte vždy na výber zdravé a bezlepkové možnosti.
 4. Pripravujte jedlá doma: Pripravovať jedlá doma vám umožní mať kontrolu nad tým, čo jete, a zabezpečiť, že sú vaše jedlá bezlepkové.
 5. Pýtajte sa v reštauráciách: Keď chodíte do reštaurácie, vždy sa opýtajte na bezlepkové možnosti a informujte personál o vašej diéte.

Ako pripravovať bezlepkové jedlá

 1. Náhrady za obilniny: Používajte bezlepkové múky, ako sú ryžová, kukuričná, tapioková alebo mandľová, na prípravu chleba, cestovín a iných jedál.
 2. Zdravé celozrnné potraviny: Zahrňte do svojej stravy celozrnné potraviny, ktoré neobsahujú lepok, ako napríklad ryžu, quinoi, amarant alebo proso.
 3. Zelenina a ovocie: Zelenina a ovocie sú prirodzene bezlepkové a môžu byť súčasťou mnohých chutných jedál.
 4. Mäso, hydina, ryby a morské plody: Mäso, hydina, ryby a morské plody sú bezlepkové, pokiaľ nie sú pripravované s omáčkami alebo obalované v múke obsahujúcej lepok. Pripravujte ich s bezlepkovými koreninami, omáčkami a obaloch.
 5. Mliečne výrobky: Väčšina mliečnych výrobkov je bezlepková, ale niektoré môžu obsahovať prísady alebo prídavné látky, ktoré môžu obsahovať lepok. Vždy si pozorne prečítajte etikety.
 6. Ochutenie a korenie: Používajte prirodzené koreniny, bylinky a prírodné ochutenia, ktoré neobsahujú lepok, ako sú čerstvé bylinky, cesnak, cibuľa, citrón a iné.
 7. Bezlepkové recepty: Hľadajte a vyskúšajte nové bezlepkové recepty na internete alebo v kuchárskych knihách, aby ste mali vždy inšpiráciu pre chutné a zdravé jedlá.

Recept na najlepšie jedlo pre celiatikov bez lepku – Quinoa šalát so zeleninou a kuracím mäsom

Quinoa šalát so zeleninou a kuracím mäsom je vynikajúcou voľbou pre ľudí s celiakiou, pretože je bezlepkový, výživný a chutný. Quinoa je bezlepková obilnina, ktorá je bohatá na bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Tento recept kombinuje quinoi s pestrou zeleninou, kuracím mäsom a chutným dresingom, čím vytvára jedlo, ktoré si zamiluje každý celiatik.

Ingrediencie:

 • 1 šálka quinoi
 • 2 šálky vody
 • 1 kuracie prsia (bez kostí a bez kože)
 • 1 červená paprika
 • 1 žltá paprika
 • 1 stredná uhorka
 • 1 malá červená cibuľa
 • 1 pohár cherry paradajok
 • 1/2 šálky nakrájanej petržlenovej vňate
 • Soľ a čierne korenie podľa chuti

Dresing:

 • 1/4 šálky olivového oleja
 • Šťava z 1 citróna
 • 1 lyžička medu
 • 1 strúčik cesnaku, pretlačený
 • Soľ a čierne korenie podľa chuti

Postup:

 1. Opláchnite quinoi pod tečúcou vodou a nechajte ju odkvapkať. Pridajte quinoi do hrnca s dvoma šálkami vody a priveďte ju do varu. Potom znížte teplotu, prikryte a nechajte ju dusiť asi 15 minút, alebo kým quinoi nie je mäkká a voda sa vsiakne. Nechajte quinoi vychladnúť.
 2. Kým sa quinoi varí, nakrájajte kuracie prsia na malé kúsky a opečte ich na panvici s trochou olivového oleja, soľou a čiernym korením, až kým nebudú mäkké a zlatohnedé. Nechajte kuracie mäso vychladnúť.
 3. Nakrájajte papriky, uhorku, červenú cibuľu a cherry paradajky na malé kúsky. Nakrájajte petržlenovú vňať.
 4. V miske zmiešajte ingrediencie pre dresing: olivový olej, citrónovú šťavu, med, pretlačený cesnak, soľ a čierne korenie.
 5. V veľkej miske zmiešajte ochladenú quinoi, opečené kuracie mäso, nakrájanú zeleninu a petržlenovú vňať. Pridajte dresing a premiešajte, aby sa všetky ingrediencie rovnomerne pokryli.
 6. Podávajte quinoa šalát so zeleninou a kuracím mäsom ihneď alebo ho nechajte v chladničke aspoň hodinu, aby sa chutě prepojili.

Tento recept na quinoa šalát so zeleninou a kuracím mäsom je ideálny pre celiatikov, pretože je nielen bezlepkový, ale aj plný živín a chutí. Môžete ho prispôsobiť podľa svojich preferencií, pridávajúc ďalšie druhy zeleniny alebo vymieňajúc kuracie mäso za ryby, morské plody alebo tofu. Vychutnajte si tento zdravý a chutný šalát ako hlavné jedlo alebo ako prílohu k iným bezlepkovým pokrmom.

Život s celiakiou a dodržiavanie bezlepkovej diéty môže byť zložité, ale s dostatočným vzdelaním a vedomosťami sa dá žiť plnohodnotný život bez obáv z komplikácií. Pripravujte si jedlá doma, používajte bezlepkové alternatívy a nezabúdajte vždy čítať etikety na potravinách. S týmito krokmi a tipmi na pripravu bezlepkových jedál môžete žiť zdravý a šťastný život napriek celiakii.