Príznaky poruchy príjmu potravy, na ktoré si treba dávať pozor | Výživa

Špecialistka na poruchy príjmu potravy Dr Joanna Silver hovorí o tom, ako sa obmedzenie vašej stravy v mene takzvanej „pohody“ môže stať problematickým

príznaky poruchy príjmu potravy
Fotografia: iStock

Trend konzumácie veľmi obmedzenej stravy sústredenej okolo „čistých, cnostných“ potravín sa zrodil v skupine wellness blogerov a špecializovaných odborníkov, ale ich filozofie sa čoraz viac dostáva do hlavného prúdu. V súčasnosti je na Instagrame viac ako 48 miliónov príspevkov s hashtagom „#cleaneating“ a vegánstvo v roku 2020 vzrástlo o 40 %. Medzitým prerušovaný pôst, ako napríklad pri diéte 5:2, a detoxikačné čaje – ktoré tvrdia, že „čistia tráviaci systém“ používanie prírodných bylín“ – neboli nikdy také populárne.

Zdá sa, že trend „čistého stravovania“ sa predáva okolo zdravia, ale odborníci tvrdia, že pseudovedecké obmedzujúce jedenie môže byť psychologicky a nutrične škodlivé – ide o prvok neusporiadaného stravovania.

Koho sa to týka?

Tento trend prevláda medzi ženami vo veku dospievania a 20 rokov, ale postihuje aj staršie ženy a mužov. Je tiež spojená s častými používateľmi sociálnych médií, ktorí zdieľajú stravovacie návyky online.

Zatiaľ čo niektorí influenceri jedia obmedzené diéty kvôli zdravotným problémom – ako napríklad Deliciously Ella, ktorá má syndróm posturálnej tachykardie (ktorý spôsobuje abnormálnu srdcovú frekvenciu) – mnohí sa vyhýbajú lepku, mliečnym výrobkom, cukru a mäsu bez akýchkoľvek zdravotných dôvodov, čím ovplyvňujú svojich nasledovníkov, aby ich nasledovali. . V dôsledku toho si ľudia sami diagnostikujú stavy, ako je intolerancia lepku, pretože chlieb im spôsobuje nadúvanie, keď jednoducho jedia príliš veľa chleba.

Na rozdiel od anorexie alebo bulímie sa „čisté stravovanie“ vo všeobecnosti považuje za spoločensky prijateľné – takže niekto, kto hovorí, že sa snaží byť zdravý, nebude posudzovaný rovnakým spôsobom ako ten, kto znižuje kalórie v mene chudnutia.

Je to porucha príjmu potravy?

Poruchy príjmu potravy sú definované charitatívnou organizáciou Beat ako „vážna duševná choroba, ktorá môže niekoho postihnúť fyzicky, psychicky a sociálne“ a „ortorexia“ – fixácia na zdravé stravovanie so zameraním na kvalitu a čistotu potravín – do tejto kategórie určite patrí. . V porovnaní s anorexiou a bulímiou vykazujú ortorexici podobné obsedantné správanie, ale majú tendenciu fixovať sa skôr na kvalitu potravín ako na obmedzovanie alebo čistenie. Následky (teda chudnutie) sú však často rovnaké.

Aké sú zdravotné obavy?

Extrémna strata hmotnosti môže spôsobiť rednutie vlasov a problémy s plodnosťou. Detoxikačné čaje, aj keď sú jemné, ak sa konzumujú správne, môžu v nadmernom množstve ovplyvniť normálnu funkciu čriev. Z psychologického hľadiska vedie označovanie potravín ako „špinavé“ a „čisté“ k obsedantnému správaniu vrátane cyklov prejedania sa a pocitu viny, čo sú tiež znaky poruchy príjmu potravy. Môže to tiež viesť k pocitom izolácie, ak sa vyhýbate sociálnym situáciám, ktoré zahŕňajú jedlo. Vylúčenie celých skupín potravín je spojené s dlhodobými zdravotnými problémami.

Royal Osteoporosis Society, ktorej zistenia ukazujú, že 20 % ľudí vo veku 18-35 rokov znížilo príjem mliečnych výrobkov, spustila kampaň Message To My Younger Self, aby zdôraznila, ako môže obmedzujúce jedenie ovplyvniť kostnú hmotu. Okrem toho môže bezlepková alebo nízkolepková diéta zvýšiť riziko cukrovky 2. typu až o 13 %, podľa štúdie Harvardskej univerzity. Je to preto, že tí, ktorí sa vyhýbajú lepku, jedia menej obilnej vlákniny (nachádza sa v celozrnnom pečive), látky, ktorá pomáha chrániť pred cukrovkou.

Existuje stredná cesta?

Je absolútne možné jesť vegánsku stravu a zostať zdravý, s doplnkami a správnou výživou. Rovnako pre ľudí s medicínsky diagnostikovanou potravinovou alergiou, napríklad na mliečne výrobky, výber nemliečnych alternatív zabráni ťažkým kŕčom, nadúvaniu a tráviacim problémom. Ak sa však vy alebo niekto z vašich blízkych vyhýbate veľkým potravinovým skupinám, označuje potraviny ako „špinavé“ alebo „zlé“ a v dôsledku toho sa izoluje, toto správanie môže byť príznakmi poruchy príjmu potravy. V tomto prípade je prvým krokom požiadať o pomoc svojho praktického lekára. Môžete tiež navštíviť webovú stránku Beat, zdroj pre ľudí s poruchami príjmu potravy a ich blízkych, kde môžete požiadať o radu.

Dr Joanna Silver je vedúca terapeutka porúch príjmu potravy a poradenská psychologička v nemocnici Nightingale v Londýne.

Zhrnutie

Mohli by ste mať poruchu príjmu potravy bez toho, aby ste o tom vedeli?

Názov článku

Mohli by ste mať poruchu príjmu potravy bez toho, aby ste o tom vedeli?

Popis

Špecialistka doktorka Joanna Silver hovorí o tom, ako môže obmedzenie vašej stravy v mene takzvanej „pohody“ vykazovať príznaky poruchy príjmu potravy

Autor

Francesca Spectre

Meno vydavateľa

Zdravý časopis

Logo vydavateľa