Príčiny bolesti kĺbov | Ako prekonať muskuloskeletálnu bolesť

Ako môžeme prekonať bolesť pohybového aparátu

Máme tendenciu myslieť na bolesť kĺbov ako na niečo, čo postihuje iba starších pacientov, ale artritídu so skorým nástupom môžete dostať v dôsledku traumy, športu alebo opakovaných zranení. Existujú aj juvenilné a genetické príčiny bolesti kĺbov – ako je psoriatická artritída, ktorá postihuje ľudí so psoriázou; alebo skeptická artritída, ktorá je spôsobená infekciou.

Bolesť sa prejavuje v troch hlavných kategóriách. Po prvé, po traume tkanív alebo keď receptory bolesti orgánov prenášajú chemikálie a impulzy do centrálneho nervového systému a centrálny nervový systém ich prenáša do nášho mozgu. Ďalšou cestou je trauma samotného nervového systému, ktorý zahŕňa nervy, centrálnu miechu a mozog. Posledná kategória je, keď nervový systém nefunguje správne, takže mozog vníma normálne impulzy ako bolestivé.

Všetci zdieľame tieto spoločné procesy, ale úroveň pociťovaných impulzov a množstvo uvoľnených chemikálií sa veľmi líšia, takže závažnosť prežívanej bolesti sa líši od človeka k človeku. Okrem toho existujú obrovské sociálne, environmentálne a genetické vplyvy, ako aj vplyv spôsobu, akým ste boli vychovaní.

Bolesť dolnej časti chrbta je najväčšou príčinou invalidity vo všetkých vekových skupinách a odhaduje sa, že osem z každých 10 ľudí bude v určitom okamihu pociťovať bolesť chrbta. Je to preto, že zadná časť sa používa dôsledne a nepretržite; neodpočíva to. Aj keď sedíte a relaxujete, vo vašom chrbte bude určitý stupeň napätia. Odpočíva iba vtedy, keď spíte, ale aj vtedy môže byť v skrútenej polohe s nesynchronizovanými chrbtovými svalmi. Aj v rámci NHS sme si len nedávno uvedomili, aká dôležitá je starostlivosť o chrbát pre dlhovekosť. Pred desiatimi alebo 15 rokmi to bol dodatočný nápad a teraz vidíme dôsledky toho.

Účinky práce

Práca, ktorú robíte, má veľký vplyv. Ak ste manuálny pracovník, ktorý robí veľa ťažkých bremien, táto opakovaná ťažká práca zvyšuje riziko. Na druhej strane prílišné sedavé zamestnanie môže byť tiež problematické. Pohybový aparát tvorí kostra – teda kosti a kĺby, ktoré sa dajú opakovaným pohybom opotrebovať – a svaly okolo kostrového aparátu, ktoré sa ho snažia chrániť. Tým, že budete sedavý, si môžete do určitej miery zachovať kostrový systém, ale ak sa vaše svaly nepoužívajú, atrofujú a dostanete svalové problémy, ktoré môžu spôsobiť bolesť, obmedzenie pohybu a zníženie pohyblivosti. Jednoduchý spôsob, ako sa na to pozerať, je, že nedostatok pohybu poškodzuje svaly, zatiaľ čo nadmerný pohyb môže viesť k výrazným zmenám kostry. Príliš veľa aj príliš málo pohybu môže spôsobiť bolesť kĺbov, takže musíte získať rovnováhu.

Prečo na našej váhe záleží

Štúdie jasne ukazujú, že redukcia hmotnosti znižuje riziko ochorení pohybového ústrojenstva, najmä osteoartrózy bedier a kolien. Existujú príčiny bolesti kĺbov, s ktorými nemôžete nič robiť, ako je reumatoidná artritída alebo psoriatická artritída, s ktorými sa už narodíte, no svoju váhu môžete ovplyvniť.

Zdravý pohyb

Väčšinu vplyvu sedavého spôsobu života môžete zmierniť relatívne malým množstvom aktivity. Dokonca aj chôdza je prospešná.

Aby sa to rátalo, musí dôjsť k určitému stupňu zmeny srdcovej frekvencie, určitému stupňu stresu na tele, ale to znamená pre každého niečo iné. Táto aeróbna úprava zvyšuje prietok krvi a dodáva živiny častiam tela, ktoré to potrebujú.

Pretože náš profesionálny život je teraz sedavejší, veľa ľudí, ktorí si uvedomujú zdravie, sa to snaží prekonať extrémnym cvičením – vidím, že oveľa viac ľudí robí triatlony a maratóny. Nikdy by som neodhováral ľudí od cvičenia, ale príliš veľa všetkého škodí, takže buďte opatrní. Hovorím svojim pacientom, aby začali jednoduchým začlenením cvičenia do svojho bežného života čo najviac.

Použitie vlastnej telesnej hmotnosti ako odporu môže zlepšiť stabilitu kĺbov. Webové stránky ako backpain.com a NHS Live Well ponúkajú cvičenia, ktoré môžete vyskúšať. Môžete cvičiť paže pri problémoch s ramenami, keď sedíte pri stole, alebo krčné pri pozeraní filmu, alebo môžete zdvihnúť nohy a držať ich 20 sekúnd, keď ležíte v posteli, aby ste posilnili svaly dolnej časti chrbta – je to ako Také jednoduché.

Ktoré sups?

Čo sa týka stravy, vitamín D, vápnik a rybie oleje sú kľúčové. Musíte sa vyhnúť zápalovým potravinám, čo znamená potraviny s vysokým obsahom cukru, prísady a spracované mäso. Olej z tresčej pečene je prospešný pre kĺby, ale aj dobrý pre vaše srdce a trávenie a hladiny vitamínu D pravidelne kontrolujeme na klinike, pretože jeho nedostatok môže spôsobiť bolesti kĺbov.

Stres menej

Zistil som, že bez ohľadu na to, čo robíme, ak sa nevyriešia problémy súvisiace s rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom, nemôžeme účinne liečiť bolesť. Stres udržiava bolesť a bolesť udržiava stres, takže sa nemôžete pozerať na jedno bez druhého. Sebariadiace techniky alebo CBT môžu pomôcť, ale vždy odporúčam relaxáciu, meditáciu a všímavosť.

Často za mnou prichádzajú pacienti a hovoria: Toto je môj problém, čo pre mňa môžete urobiť? Myslím si, že je naozaj dôležité, aby ľudia vedeli, čo môžu pre seba urobiť. Môžete skutočne prevziať zodpovednosť za situáciu a výrazne ju zlepšiť.