Ako si zlepšiť imunitu – 10 zaujímavých faktov o nej

imunita a vakciny očkovanie

Ak sa pýtate, ako zlepšiť imunitu, podporiť zdravie imunitného systému, najprv musíte pochopiť, ako tento systém funguje.

Aby sme vám pomohli, tu je 10 zaujímavých faktov o imunitnom systéme.

Fakt 1: Neexistuje jediné riešenie

Imunitný systém je neuveriteľne zložitý. Zjednodušiť cestu k silnému zdraviu imunity až po jediné riešenie jednoducho nie je možné.

Užívanie vitamínov pre zdravie imunitného systému je určite prospešné, ak máte diagnostikovaný nedostatok alebo je váš príjem v strave nedostatočný.

Fakt 2: Váš imunitný systém potrebuje spánok

Spánok je jednou z vecí, o ktorých viete, že ich potrebujete viac, no v skutočnosti získať viac sa ľahšie povie, ako urobí.

Predpokladá sa, že imunitný systém a spánok môžu byť obojsmerne prepojené. To znamená, že zdravý imunitný systém môže pomôcť spánku a dobrý spánok môže pomôcť imunitnému systému.

Dobrý nočný spánok môže byť jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre vybudovanie a udržanie dobrého zdravia imunity. Spite veľa a radi, pomôže vám to zlepšiť imunitu.

Fakt 3: Imunitný systém je zložitý a interaktívny

Imunitný systém je veľmi zložitý. Existuje viacero pracovných častí, z ktorých každá má inú úlohu pri vašej obrane pred nežiaducimi inváziami mikróbov a vírusov.

Počuli ste už pojmy vrodený a adaptívny imunitný systém? Vrodený imunitný systém je ten, s ktorým sa narodíte. Je to vaša prvá obranná línia proti baktériám (mikróbom – vrátane vírusov, baktérií, húb, parazitov atď.).

Vrodený imunitný systém je nešpecifický, zahŕňa:

  • fyzické bariéry, ako je koža a vlasy
  • obranné mechanizmy vo vašich hlienoch, slinách a slzách
  • všeobecná zápalová odpoveď na odoslanie imunitných buniek do oblasti záujmu.

Ak vrodený imunitný systém nie je schopný zabrániť vírusu alebo infekcii, aby sa uchytila ​​vo vašom tele, váš adaptívny imunitný systém prevezme boj proti baktériám priamo.

Na druhej strane adaptívny imunitný systém je vysoko špecifický. Aktivuje sa vystavením choroboplodným zárodkom.

Adaptívny imunitný systém reaguje pomalšie ako vrodený imunitný systém, ale nikdy nezabudne na zárodok! Toto sa nazýva imunologická pamäť a je to spôsob, akým sa váš imunitný systém dozvie o hrozbe, aby zodpovedajúcim spôsobom posilnil imunitnú odpoveď.

Táto časť vášho imunitného systému je tiež tou, ktorá vytvára protilátky, ktoré pomôžu vášmu telu rozpoznať patogén alebo zárodok, keď sa nabudúce pokúsi o inváziu.

Deti sa rodia s (nezrelým) vrodeným imunitným systémom a pasívnou imunitou.

Fakt 4: Narodili ste sa s imunitným systémom

Aký dôležitý je imunitný systém? Je také dôležité, aby sa s ním deti narodili?

Konkrétne sa rodia s (nezrelým) vrodeným imunitným systémom a pasívnou imunitou, kde matka preniesla na dieťa protilátky cez placentu a materské mlieko.

Ich imunitný systém dozrieva v priebehu času, pretože telo tiež rozvíja adaptívny imunitný systém.

ako zlepšiť imunitu

Fakt 5: Zápal je imunitná odpoveď

Zápal je spôsob, akým váš imunitný systém reaguje na zavedenie choroboplodných zárodkov. Tento zápal môže byť vo forme horúčky, bolesti, začervenania alebo opuchu.

Akútny zápal trvá len krátko. Tento typ akútneho zápalu sa môže vyskytnúť, keď vaše telo bojuje s infekciou. To je úplne normálne.

Fakt 6: Smiech môže byť najlepším liekom, prostriedkom ako zlepšiť imunitu

Vieme, že stres a zdravie imunitného systému sú prepojené a práca na zvládaní a kontrole stresu môže byť prospešná. Navyše smiech môže hrať úlohu pri znižovaní stresu. Doprajte si vitamíny vo forme smiechu…

Fakt 7: Hranie v prírode môže byť dobré pre imunitu detí

V jednej nedávnej štúdii vo Fínsku výskumníci premenili herné priestory štyroch centier dennej starostlivosti na mini les s trávnikom, kríkmi a machmi. Počas priemerne 90 minút hry vonku každý deň boli deti povzbudzované, aby sa hrali s rastlinami a pôdou.

Po mesiaci mali tieto deti väčšiu diverzitu mikróbov na koži a v črevách ako porovnávaná skupina detí.

Fakt 8: Pozor na zápal

S pribúdajúcim vekom rastie aj váš imunitný systém. Zmeny, ku ktorým dochádza v dôsledku starnutia imunitného systému, môžu spôsobiť, že budete náchylnejší na infekciu.

Ako starnete, môže sa vyvinúť chronický zápal nízkeho stupňa. Toto sa nazýva zápal a môže prispieť k rozvoju chorôb súvisiacich s vekom.

Fakt 9: Pohybujte sa, aj tak môžete zlepšiť imunitu

Aby ste udržali svoje telo a imunitný systém zdravé a výkonné, mali by ste vykonávať pravidelnú fyzickú aktivitu.

Fyzická aktivita strednej intenzity môže výrazne pomôcť zdraviu imunitného systému. Mala by byť však dlhodobá aby mala viditeľné účinky na telo aj mozog.

Fakt 10: Očkovanie a imunita

V dnešnej modernej dobre máte možnosť sa očkovať voči rôznym chorobám, vírusom či zápalom. Niekoľko vakcín naraz dostávajú už malé deti. Vďaka tomu sa podarilo úplne vyhubiť niektoré veľmi vážne choroby detí a dospelých. Ak sa teda nechcete len slepo spoliehať na svoju imunitu, je dobré zvážiť aj možnosti dostupných očkovaní…

Vitamíny na imunitu